Sıkça Sorulan Sorular

İnternet sitesindeki fiyatlar kişi başı fiyatlar mı ?

Yayınlanan fiyatlarımız kişi değil araç fiyatıdır ve tek yön transfer ücretleridir. Arzu ettiğiniz transfer destinasyonu için fiyatlara listeden ulaşamıyorsanız 0543 503 84 65 nolu numaramızdan bizimle iletişime geçebilir veya info@antalyabluetransfer.com adresinden bize mail atabilirsiniz.

Rezervasyonu nasıl yapabilirim ?

Rezervasyon için web sitemizde bulunan Online Rezervasyon Formunu eksiksiz doldurup göndermeniz gerekmektedir. Şayet transfer saatinize 24 saat den daha az süre kalmış ise +90 543 503 84 65 nolu numaramızdan bizlere ulaşıp müsaitlik bilgisi alarak rezervasyonunuzu yaptırabilirsiniz.

Ödemeyi nasıl yapabilirim ?

Transfer ödemenizi rezervasyonunu yaparken web sitemideki 3D Güvenlikli ödeme sistemimiz ile gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartı ile ödeme yapmak istemiyor iseniz Havalimanındaki görevli müşteri temsilcimize veya hizmeti aldığınız araçdaki kaptanımıza nakit olarak ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca transfer gününden en geç bir gün öncesine kadar şirket hesabımıza banka havale veya eft sistemi ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz.

Havalimanında sizi nasıl bulabilirim ?

Rezervasyonu onaylanmış tüm misafirlerimiz terminal çıkışında havalimanı temsilcimiz veya şoförümüz tarafından isminiziniz yazılı olduğu tabela ile karşılanacaktır. Şayet havalimanındaki yoğunlukdan dolayı karşılama personelimize ulaşamaz iseniz bizlere Sms, Telefon(+90 543 503 84 65) veya mail(info@antalyabluetransfer.com) yoluyla ulaştığınız taktirde görevli arkadaşımızı kısa bir sürede olduğunuz noktaya yönlendiriyoruz

Nasıl iptal edebilirim ?

Rezervasyonlarınızı transfer saatinizden 12 saat öncesine kadar iptal ettirebilirsiniz. Daha önceden ödeme yapmış iseniz transfer ücretiniz herhangi bir kesinti olmadan iade edilir. 12 saat den az süre kalmış rezervasyon iptalleriniz de ücret iadesi yapılmamaktadır.

Araçlarınızda çocuk koltuğu var mı ?

Talebiniz olması doğrultusunda transfer aracımıza 1 adet çocuk koltuğunu ücretsiz koymaktayız. Çocuk koltuğu ihtiyacınızı rezervasyon esnasında mutlaka bildirmelisiniz.

Dönüş transferimizi de yapabilir misiniz ?

Konakladığınız otelden, pansiyondan, tatil köyünden veya yazlığınızdan Antalya havalimanına, Gazipaşa havalimanına, Otogara, Yat limanına veya ulaşmak istediğniz herhangi bir noktaya dönüş transferi hizmeti alabiliriniz. Dönüş transferinizi en geç 1 gün önceden telefon ederek, sms (+90 543 503 84 65) veya info@antalyabluetransfer.com mail atarak operasyon departmanımız ile karşılıklı teyit etmeniz gerekmektedir. Dönüş transferiniz için kararlaştırılmış saatde alınış noktasında hazır bulunmanız gerekmektedir. Özel bir durum söz konusu değil ise iç hat uçuşlarda 1 saat, Dış hat uçuşlarınızda 2 saat öncesinden havalimanında olmanız yeterli olacaktır.

Transfer saatim veya tarihim değişirse ne yapmalıyım?

Geliş yolculuğunuz sırasında olası bir rötar, gecikme olursa sizden extra bir ücret talep edilmemektedir. Operasyon departmanımız uçuş bilgilerinizi takip etmektedir. Ancak bazı zamanlarda Havalimanı uçuş sisteminden kaynaklı gecikmeler görülemediği için gecikmelerinizi bizlere mutlaka sms, telefon(+90 543 503 84 65) veya mail(info@antalyabluetransfer.com) atarak bildirmeniz gerekmektedir. 2 saat den sonraki gecikmelerde firmamız transfer aracınızda program değişikliği yapma hakkını kullanabilir.

Acil bir transfere itiyacımız olduğunda ne yapmalıyım?

Bize telefonla ulaşarak transfer talebinizi anlık olarak bildirebilirsiniz.

Listenizde olmayan bir lokasyona gitmek veya alınmak istersem ne yapmalıyım?

Sistemimizde kayıtlı olan lokasyonlar çok kullanılan lokasyonlardır eğer transfer ihtiyacınız listemizde olmayan bir lokasyona gitmek veya listemizde olmayan bir lokasyondan alınmak ise bize telefon ederek veya e-mail atarak ulaşabilir, fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sadece havalimanından mı transfer yapıyorsunuz?

Hayır, sizi istediğiğiniz lokasyondan alıp istediğiniz yere transferinizi gerçekleştiriyoruz.